Sıkça Sorulan Sorular

TD Projesi eğitimlerinde hangi konularda çocukların bilinçlenmesi hedeflenmektedir?

9 ana konuda bilinçlenme sağlanması hedeflenmektedir:
Trafik işaret ve levhaları
Emniyet kemeri ve çocuk koruma sistemleri
Yaya geçidi, üst ve alt geçit kullanımı
Güvenli bisiklet kullanımı
Yaya güvenliği
Görünürlük
Araçta güvenli yolculuk
Karşıdan karşıya geçme

Trafik Dedektifleri Projesi’nin paydaşları kimlerdir?

Trafik Dedektifleri Projesi OPET’in desteğiyle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Polis Eşleri Kaynaşma -Yardımlaşma Derneği ile Jandarma Genel Komutanlığı işbirliğinde yürütülmektedir.

Trafik Dedektifleri Projesi hakkında bilgi alabilir miyim?

Trafik Dedektifleri Projesi ülkemizde önemli bir halk sağlığı sorunu olan trafik kazalarının önlenmesi için gerçekleştirilen bir projedir. Pek çok kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütünün birlikte çalışmasıyla mümkün olabileceği fikrinden yola çıkıp, trafik konusunda daha bilinçli nesiller yetiştirmeyi amaçlar. ‘Trafik Dedektifleri Projesi’ ile 3 yılda, 81 ilde 3-17 yaş arasındaki 1,5 milyon çocuk ve gencin trafik konusunda bilinçlendirilmesini hedeflenmektedir.

Trafik Dedektifleri projesinin hedefleri nedir?

Proje ile trafik kuralları konusunda çocuklar, gençler ve dolaylı yoldan ailelerde de farkındalık oluşturulması ve trafiği güvenli, ulaşımı konforlu bir ülkeye dönüşüm hedeflenmektedir.

Trafik Dedektifleri projesinde eğitim süreci nasıl gerçekleşmektedir?

Trafik Dedektifleri eğitimleri, Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bağlı eğitmen polis memurları tarafından okullarda verilmektedir. Teorik ve uygulamalı olarak gerçekleştirilen eğitimin sonunda, çocuk ve gençlere “Trafik Dedektifi Kimlik Kartı” verilmektedir. Okullar ve eğitim zamanlamaları Milli Eğitim Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Dairesi tarafından belirlenmektedir.

Trafik Dedektifleri eğitimine hangi kanallardan başvurabiliriz?

Trafik Dedektifleri okul eğitimi taleplerinizi ilinize bağlı Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü ile irtibata geçerek yapabilirsiniz.

Başkasına ait bir ‘Trafik Dedektifi Kimlik Kartı’ bulduğumuzda ne yapabiliriz?

www.trafikdedektifleri.com adresinde bulunan iletişim formuna Trafik Dedektifi kimlik kartını hangi ilde bulduğunuza dair bilgi ile birlikte kart numarası ve varsa kartın üzerinde kart sahibi bilgilerini bildirmenizi rica ederiz. Ek olarak bulduğunuz ‘Trafik Dedektifi Kimlik Kart’ını ilçenizdeki Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Trafik Tescil ve Denetleme Şubesine teslim edebilirsiniz.

Eğitim almadım ‘Trafik Dedektifi Kimlik Kartı’ alabilir miyim?

Okullarda veya Trafik Parklarında proje kapsamında eğitim almayan çocuklarımızın “Trafik Dedektifi Kimlik Kartı” verilmemektedir.Ancak www.trafikdedektifleri.com adresine girip üye olarak Trafik Dedektifi Adayı olabilirler. Ayrıca ilinize bağlı Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü'ne eğitim talebinde bulunabilirsiniz.

Kimlik kartımı nasıl kullanabilirim?

‘Trafik Dedektifi Kimlik Kartı’nızı www.trafikdedektifleri.com internet sitesine giriş yaparken kullanabilirsiniz. Portal üzerindeki aktivitelerden kazandığınız puanlar kartınıza da yüklenecektir. Dönemsel olarak ‘Trafik Dedektifi Kimlik Kartı’ sahiplerine özel verilecek avantajlardan yararlanabilirsiniz.

Ödül var mı?

‘Trafik Dedektifi Kimlik Kartı’ edinen çocuklarımızın ise daha sonra www.trafikdedektifleri.com adresinde duyurulacak etkinliklerde gösterecekleri katılım, kazanacakları puanlar ve başarı doğrultusunda sürpriz hediyeler kazanmaları mümkün olacaktır.

Kıyafet alabilir miyim?

‘Trafik Dedektifi Kostümleri’ ile ilgili planlamalar yapılmaktadır. Konu ile ilgili www.trafikdedektifleri.com adresinden duyuru yapılacaktır.