Diğer Sosyal Sorumluluk Projeleri

Sosyal sorumluluğa odaklanmayı bir kurum kültürü olarak benimseyen ve kuruluşundan bugüne birçok sosyal sorumluluk projesine imza atan OPET’in TÜRKİYE genelinde gerçekleştirmiş olduğu ve devam etmekte olan sosyal sorumluluk projeleri: 
 

 • Temiz Tuvalet kampanyası
 • Yeşil Yol Projesi
 • Örnek köy Projesi
 • Tarihe Saygı Projesi

Temiz Tuvalet kampanyası:

         

OPET’in 2000 yılından bu yana sürdürdüğü ve Türkiye’de yapılan en uzun soluklu toplumsal projelerden biri olan Temiz Tuvalet Kampanyası, Türkiye’nin önemli bir sorununu hedef almaktadır. Temiz Tuvalet Kampanyası ” Türkiye’nin gündemine “tuvalet temizliği ve hijyen” konularını getirerek, ülkede bu konuda bir bilinç oluşmasına katkıda bulunmak amacıyla gerçekleştirilmektedir. Önce kendi istasyonlarından işe başlayan OPET, zamanla projeyi, tüm yurda yaymış ve Opet istasyonlarında, sadece standart kurumsal görüntü ve hizmet kalitesi ile değil, temizlik ve hijyene verdiği önemle de farklılığını vurgulayarak, bunu kalıcı hale getirmeyi başarmıştır.

 • Profesyonel bir eğitim ekibi ile istasyonlardaki personele eğitimler verilirken, istasyonlarının tuvaletleri hijyenik bir ortama kavuşturulmuştur.
 • Engelli vatandaşların sorunları düşünülerek Opet akaryakıt istasyonlarına engelli tuvaleti şartı ve standardı getirilmiştir.
 • Bebeklerin tuvaletlerden mikrop kapmamaları için istasyonlara bebek bezi değişim yerleri yapılmıştır.
 • Milli Eğitim Bakanlığı ve Kültür Bakanlığı ile işbirliği yapılarak okullarda 5 milyonu aşkın öğrenciye seminer verilmiştir.
 • Çocuk ve yetişkinleri eğitmek amacı ile çizgi filmler, reklam filmleri hazırlanıp, televizyonlarda yayınlanması sağlanmıştır.
 • İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı tüm okullarda, “Temiz Okulum Projesi” başlatılmış, tüm ilçelerdeki okullar, OFM’lerimiz (OPET Fahri Müfettiş) ve kendi eğitim ekiplerimiz yardımıyla denetim kapsamına alınarak, ilk üçe giren okullar ödüllendirilmiştir.
 • İstanbul’un 32 ilçesindeki Milli Eğitim Müdürlükleri’ne bağlı okullardaki yönetici, öğretmen ve hizmetlilere temizlik ve hijyen eğitimleri  verildi.
 • Türkiye’nin birçok şehrindeki hastanelerde, kamu kuruluşlarında bu konu ile ilgili seminerler verilmiş, broşürler ve eğitim CD’leri dağıtılmıştır.
 • OPET akaryakıt istasyonlarında tuvalet temizliğinin sürekliliğini sağlamak ve aksayan noktaları saptayabilmek amacıyla şikayet kutuları, anket formları, uyarı sticker’lar konulup, sık sık denetimler yapılmıştır.
 • Anket formlarını dolduran binlerce kişi tek tek aranıp, konuşularak gönüllü destekçiler kazanılmış, bu kişilere “Fahri Müfettiş” ünvanı verilmiş ve bu sistem geliştirilerek, bugün 6500 Fahri Müfettiş’e ulaşılmıştır.
 • 27 araç, 37 kişilik eğitim ve denetim ekibi, 6.500 kişilik OPET Fahri Müfettişi ile istasyonlarda, okullarda, belediye ve hastanelerde eğitimler verilmiş ve denetimler yapılmıştır.
 • Milli Eğitim Bakanlığı ve Kültür Bakanlığı ile görüşmelerde bulunarak, MEB’e bağlı tüm okullarda OPET’in “Temiz Tuvalet Kampanyası”na destek verici çalışmaların başlatılması sağlanmıştır.
 • İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı’na bağlı  tuvalet işletici ve temizleyicilerine eğitimler verilmiştir.
 • Türk İnfeksiyon Vakfı ile müşterek çalışmalar başlatılıp, zaman zaman tuvaletten bulaşan hastalıklar ile ilgili eğitim desteği alınmıştır.
 • Proje kapsamında eğitim vermeye devam eden OPET Eğitim Ekibi, yurt genelinde 72 ili gezerek 9,5 milyonu aşkın kişiyi doğru ve temiz tuvalet kullanımı konusunda bilgilendirmiştir.
 • Kampanya sırasında gerçekleşen denetimlerde tuvaletlerinde kampanya koşullarını sürekli kılabilen istasyonlar, üzerinde “Temiz bir çevre için elele” yazılı Beyaz Bayrak’la ödüllendirilmişlerdir.
 • 2009 yılı sonunda kampanyayı bir adım daha öteye taşıyan “Sevmek Korumaktır” projesi hayata geçirildi. Tüm OPET istasyonları, mikropların 90 gün boyunca üreme ve bulaşmasını önleyen BioShield uygulaması ile koruma altına alındı. Sonrasında ise aynı uygulama okulara taşındı. Temizlik ve hijyen eğitimi verilen okulların tuvaletleri, BioShield uygulaması ile dezenfekte edildi.
 • 2009 yılında Malatya Milli Eğitim Müdürlüğü ile “İçilebilir Su, Girilebilir Tuvalet ” kampanyası uygulandı ve Malatya ilindeki öğretmen ve öğrencilere Temiz Tuvalet Kampanyası eğitimleri verildi.
 • TCDD ile hayata geçirilen “Temizlik Rayında Projesi” ile OPET’in Temiz Tuvalet Kampanyası’ndaki tüm deneyimleri TCDD’ye aktarıldı. TCDD’ye ait gar, istasyon ve trenlerdeki tuvaletleri de temiz ve hijyenik hale getirecek çalışmalar yapıldı. İlgili tüm personelin eğitilmesinin yanında yolcular da hijyen kuralları konusunda bilinçlendirildi.
 • 2012 yılında Suudi Arabistan’dan alınan davetle proje, oradaki Türk okullarına da taşındı, 4 şehirde 4800 öğretmen ve öğrenciye eğitim verildi.
 • 2012 yılında Temiz Tuvalet Kampanyası” ile temizlik ve hijyen bilincini arttıran OPET ve TSE’nin işbirliği ile halka açık tuvaletler için belirlenen yeni standartlar, İçişleri Bakanlığı’nın başlattığı uygulamayla işyeri ve restoran tuvaletleri de dahil olmak üzere tüm tuvaletlerde zorunlu kılındı. 
 • Proje, Suudi Arabistan’dan sonra Makedonya’dan alınan bir davetle 2013’te Üsküp’e taşındı. Balkanlar’daki en eski Türk Okullarından biri olan ve 1884’ten bu yana Türkçe eğitim veren Tefeyyüz İlköğretim Okulu’ndan gelen talep üzerine, OPET Yönetim Kurulu Üyesi Nurten Öztürk ve sosyal sorumluluk ekibi, 23 Nisan 2013 günü Üsküp’teki okulda 750 öğrenci ve 60 öğretmenin katılımıyla Temiz Tuvalet ve hijyen eğitimi verdi. 
 • OPET Temiz Tuvalet Kampanyası, 2004 yılında IPRA (Uluslararası Halkla İlişkiler Derneği) Golden World Awards yarışmasında “Sosyal Sorumluluk Projeleri” kategorisi birinci seçildi. Ve aynı yıl HID (Halkla İlişkiler Derneği) 3. Altın Pusula yarışmasında “Sosyal Sorumluluk Projeleri” kategorisinde ve Nokta Dergisi “Doruktakiler” anketinde “Sosyal Sorumluluk Kampanyaları” kategorisinde birinci oldu. Proje, 11.Uluslararası Stevie Ödülleri’nde ise ‘Sağlık, Güvenlik ve Çevre’ Programı kategorisinde bronz ödül aldı.
Yeşil Yol Projesi:

 

  “Yeşil Yol Projesi”, dünyada giderek azalan yeşilin yaşamımızdaki önemine dikkat çekmek amacıyla 2004 yılından bu yana uygulanmaktadır.  OPET’in “Yeşili kaybeden, yaşamı kaybeder” sloganıyla hayata geçirdiği “Yeşil Yol Projesi”, ülkemizdeki yeşil alanların yaygınlaşmasına önemli katkıda bulunmaktadır. “Yeşil Yol Projesi “ İlk olarak OPET akaryakıt istasyonları ve çevresindeki 1,5 kilometrelik alanın ağaçlandırılmasını amaçlamaktadır.  

   Dünyanın çölleşmesi ve insanlığın gelecekte kuraklaşan ortamlarda yaşama tehlikesinin arttığı   günümüz koşullarında OPET, bu uzun soluklu ağaçlandırma projesi ile topluma ve doğaya hizmet etmektedir. Karayolları Genel müdürlüğü ve Tema Vakfı’nın da desteği ile gerçekleşen “Yeşil Yol” projesi kapsamında öncelikle tüm OPET istasyonlarının peyzaj çalışmaları yapılmakta ve bu istasyonların giriş ve çıkışları ile karayolları iklim koşullarına uygun bitkilerle yeşillendirilmektedir. OPET bayileri ve eşlerinin de aktif olarak yer aldığı projede, belirlenen kriterlere uyan bayiler , istasyon peyzaj alanlarına dikilen sembol ağaçlarla ödüllendirilmektedirler.

 

Öte yandan proje kapsamında, ağacın ve yeşil dokunun canlı yaşamındaki önemine yönelik eğitim etkinlikleri düzenlenmiş, broşür ve dökümanlar hazırlanmış ve çocuk kitapları yayınlanmıştır. 

Kampanyanın 10 yıl sürmesi ve Türkiye Karayolları üzerinde yarım milyondan fazla ağaç dikilmesi hedeflenmektedir. Proje kapsamında bu güne dek 648 istasyonda ve belediyelerce belirlenen ağaçsız alanlarda, 525 bin 250 adet bölge iklim ve toprak koşullarına uygun bitki dikimi yapılmıştır. (OCAK 2013)

Bitkilerin ihtiyacı olan sulamanın kontrollü ve ekonomik olarak yapılabilmesi için 2008 yılında “Tam Otomatik Damlama Sistemi” uygulanmaya başlanmıştır. Bitki dikimi yapılan istasyonlarda su tasarrufu sağlayan bu sistem, bitkilerin periyodik olarak sulanıp, daha sağlıklı gelişmesini sağlarken, suyu da bitkinin ihtiyacı olduğu kadar ve ekonomik olarak kullanıyor. 

Yeşil Yol Projesi , TÜHİD (Türkiye Halkla İlişkiler Derneği)’nin 5. Altın Pusula Ödüllerinde kurumsal sosyal sorumluluk kategorisinde çevre konusunda Altın Pusula Ödülü ile ödüllendirilmiştir.

 

 

 

Örnek Köy Projesi:

Bilinçli toplum yaratma hedefiyle yola çıkan OPET, “Örnek Köy Projesi”yle, uzak köylerin yakına gelmesi, kendi kendine yetmesi, tarihi, coğrafi ve kültürel potansiyelinin değerlendirilmesinin yanı sıra, eğitim düzeyinin yükselmesi ve çevre bilincinin gelişmesi gibi toplumsal göstergeleri de hedeflemektedir. Bu proje kapsamında köylerin fiziki görünümden, kültürel ve sosyal gelişimine, özel kurslardan gelirlerini arttırıcı faaliyetlere kadar pek çok çalışma yapılmaktadır.

“Örnek Köy” olarak seçilen Mardin’de, Dara Harabeleri yakınındaki Dara Köyü’nde Temiz Tuvalet ve hijyen eğitimleri ile ağaçlandırma çalışmaları ve el sanatları eğitiminin yanı sıra bir çok etkinlik gerçekleştirildi. 

Gaziantep’in Yesemek Köyü de “Örnek Köy” kapsamına alınan bir diğer bölgedir. Yesemek Açık Hava Müzesi’nde eserler üzerinde doğanın tahribatını engelleyecek çalışmalar gerçekleştirildi. Bunun yanı sıra, toprak tarafından kısmen örtülmüş ve yıkılmış heykeller kaldırılarak, ziyaretçilerin Açık Hava Müzesi’ni rahat gezmesini sağlamak üzere teraslar oluşturuldu.

Doğanın en cömert davrandığı illerimizden biri olan Bolu – Pazarköy de “Örnek Köy Projesi” kapsamına alınmıştır. Bolu - Mengen Pazarköy Beldesi’nde evler boyanarak yeni bir görünüm kazandırılırken, Kültür Merkezi ve İlköğretim Okulu da yapıldı. Coğrafi güzelliğiyle dikkat çeken Pazarköy’deki uygulamada, beldenin bu yönüyle kamuoyuna tanıt??lması hedefleniyor.

Turistlerin önemli uğrak yerlerinden biri olan Fethiye Saklıkent’te öncelikli ihtiyaç olan bir tuvalet kompleksi (üç kadın, üç erkek ve bir fiziksel engelli tuvaletinin yanı sıra duş ve soyunma-giyinme bölümlerinden oluşan) inşa edildi. Yöre halkına gelir getirecek olan satış noktaları yapıldı. Büfe, ahşap oturma kameriyeleri yerleştirildi. Açık otopark inşa edilerek, araç kontrol ünitesi yapıldı. Saklıkent’teki esnaf ve çalışanlardan oluşan 70 kişiye, 12 hafta süren İngilizce ve Genel Meslek Eğitimleri verildi.

2012 yılında proje kapsamına alınan Isparta İncesu ve Kekova Kale Üçağız’da bir dizi çalışma yapıldı. Ekolojik Örnek Köy’e dönüştürülen İncesu’da Türkiye’nin belde (köy) ölçeğinde yapılan ilk “arazi planlaması” ile tarım arazilerinin toprak analizi gerçekleştirildi. Buna bağlı olarak hangi bölgede, hangi ürünün yetiştirileceği ve doğru sulama teknikleri belirleniyor. Sulama sistemi yenilenirken tarımsal üretimin kalitesinin artırılması için üreticilere eğitim veriliyor. Diğer yandan köyün fiziki özellikleri iyileştirildi, meslek edindirme özelliği taşıyan kurslar devam ediyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Demre Kaymakamlığı işbirliği ile yapılan çalışmayla Üçağız Kaleköy’ün fiziksel görünümü iyileştirildi. Köye girişten itibaren tüm güzergah yeni bir çevre düzenlemesine ve peyzaja kavuşturuldu. Her yıl on binlerce turistin ziyaret ettiği Kaleköy’deki tarihi kalenin yanına, OPET standartlarında bir tuvalet yapıldı. OPET, Örnek Köy Projesi kapsamında esnaf ve bölge halkına İngilizce, pansiyonculuk, temizlik, hijyen ve hizmet standartları konulu kurslar düzenleniyor.

Tarihe Saygı Projesi:

ޞubat 2006'da başlatılan Tarihe Saygı Projesi ile Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı sınırları içinde büyük bir değişim gerçekleşti. Proje; Eceabat'a bağlı köyleri ziyaret eden yerli-yabancı turistin bölgeyi sorunsuz olarak gezmelerini sağlayacak fiziki ve sosyal çalışmaları içeriyor. Çanakkale Savaşı'nın geçtiği bölgede yer alan Alçıtepe, Seddülbahir, Bigalı, Kilitbahir, Kocadere, Behramlı, Büyükanafarta ve Küçükanafarta köyleri ile Eceabat ilçesinin rehabilitasyonu tamamlanarak, yeni bir çehreye kavuşmaları sağlandı. Yenileme çalışmaları kapsamında çağdaş bir görünüme kavuşan köy meydanları, müzeler, modern tuvaletler, yenilenen satış reyonları, bölge turizmini canlandırarak, köy muhtarlıklarının gelirlerini de artırdı.

Yılda iki milyon ziyaretçinin gezdiği bölgede, ziyaretçilere hizmet veren çalışanlar için Eceabat Halk Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile eğitimler verildi. İngilizce, pansiyonculuk, temizlik ve hijyen konularında verilen bu kurslarda bugüne kadar yaklaşık 150 kişi sertifika aldı.

Projenin uygulandığı köyler ile Eceabat'taki tüm evlerin dış cepheleri boyanarak temiz bir görünüme kavuşmaları sağlandı. Bölgeyi ziyaret eden öğrencilerin konaklamasına imkan verecek olan Gençlik Merkezi binasının da yenilenerek hizmete girmesi sağlandı. Eceabat sahiline açık hava müzesi niteliğinde bir park yapıldı. Bölgenin bütünsel bir simgesi olan Tarihe Saygı Parkı , Çanakkale Savaşı'nın tüm detaylarını gözler önüne serecek şekilde donatıldı. Parkın; ziyaretçilere, savaş dönemini yerinde ve uygulamalı olarak görebilmelerini sağlayacak, eğitici bir misyon üstlenmesi de hedeflendi.

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parklar Müdürlüğü işbirliğinde uygulamaya konulan 57. Alay şžehitliği Yenileme Projesi ile şžehitlik, Çanakkale Savaşı'nda kahramanca canlarını veren şehitlerimize yakışır bir düzenlemeyle tarihe tekrar kazandırıldı.

Tarihi Saygı Projesi, 2008 yılında TÜHİD (Türkiye Halkla İlişkiler Derneği) tarafından düzenlenen 7. Altın Pusula Ödülleri'nde, 'Jüri Özel Ödülü' ne layık görüldü. Proje, 2009 yılında KOÇ Topluluğu tarafından düzenlenen En Başarılı Koçlular Yarışmasında ise Jüri Özel Ödülü aldı.

“Tarihe Saygı Projesi’yle Gelibolu Yarımadası’nı bölge tarihine yakışır bir çehreye kavuşturan OPET, Troia’nın Unesco Kültür Mirası listesine girişinin 20’nci yıldönümü nedeniyle ilan edilen “2018 Uluslararası Troia Yılı kapsamında dünya tarihinin en kıymetli miraslarından biri olan Troia’nın (Truva), Kültür ve Turizm Bakanlığı liderliğinde yapılacak 2018 Troia Yılı çalışmalarına destek veriyor. Troia bölgesinin kalkınması ve yenilenmesinde katkı sağlayacak olan OPET, açılışı gerçekleştirilecek Troia müzesi ve Troia Ören Yeri’nin bitişiğindeki Tevfikiye Köyü’nde yenileme ve rehabilitasyon çalışmaları gerçekleştirildi.