Trafik Haftası “Trafik Dedektifleri” eğitimiyle başladı

 

04.05.2015


Trafik Haftası “Trafik Dedektifleri” eğitimiyle başladı

 

‘Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası’ kapsamında Ankara’da düzenlenen törende Türkiye’nin trafik konusunda kat ettiği yol masaya yatırılırken, organizasyon katılan öğrencilere son yılların en etkin projelerinden ‘Trafik Dedektifleri Projesi’ eğitimi verilerek konunun önemine bir kez daha dikkat çekildi

 

Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası, Ankara Mamak’ta bulunan Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kongre Merkezi’nde düzenlenen bir törenle başladı. Törene; Ankara Emniyet Müdürü Kadri Kartal, Emniyet Müdür Yardımcısı Ahmet Canöz, Trafik Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanı Yusuf Avan ve OPET Yönetim Kurulu Kurucu  Üyesi Nurten Öztürk katıldı. Protokol konuşmalarıyla başlayan tören “Karagöz Trafikte” adlı tiyatro oyunuyla devam etti. Trafik konusuna mizahi bir dille gönderme yapan oyunun ardından öğrencilere ‘Trafik Dedektifleri Projesi’ eğitimi verildi.

Ankara Emniyeti Trafik Denetim Şube Müdürlüğü’ne bağlı özel eğitim kadrosu tarafından gerçekleşen eğitim kapsamında çocuk ve gençlerin trafik kurallarını günlük hayatta etkin kullanımları amaçlandı. İnteraktif bir biçimde düzenlenen ve çocuklara eğitim içeriğinde sorumluluk vererek örnek olaylarda rol almalarını sağlayan eğitim, çocuklar tarafından ilgi ile izlendi. Proje için hazırlanan filmler ve eğitim dokümanları çocuklarla paylaşılırken OPET’in maskotu OPEDO da organizasyona renk kattı. Eğitimin ardından ise projede eğitici olarak görev alan polis memurlarına OPET Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi Nurten Öztürk tarafından ‘teşekkür plaketi’ verildi. 

OPET Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi ve sosyal sorumluluk projelerinin fikir lideri Nurten Öztürk ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı (Emniyet Genel Müdürlüğü), Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Polis Eşleri Kaynaşma ve Yardımlaşma Derneği (PEKAY) işbirliği ile hayata geçirdikleri Trafik Dedektifleri Projesi’yle ilgili bilgi verdi. Öztürk, şöyle konuştu: “2013 yılının ortalarında, OPET olarak uzun zamandır üzüntülerini yaşadığımız bir alana girmeye karar verdik. Her yıl yaklaşık 4 bin vatandaşımızın hayatını kaybettiği, 250 binden fazla kişinin yaralandığı, ekonomiye 1 milyar liralık yük yaratan ve ülkemizin en önemli sorunlarından biri olan trafik kazalarına kalıcı bir çözüm bulabilmeyi kendimize görev edindik. İşe çekirdekten başlanması gerektiğini düşünerek, yetişkinler yerine çocukları bilinçlendirmeye, korkutarak değil eğlendirerek, interaktif bir şekilde eğitmeye karar verdik. Geleceğin sürücü adaylarını, trafik kurallarını tam anlamıyla bilen ve bu konuda sorumluluk alan bireylere dönüştürmek için yola çıktık. Türkiye’nin önemli sorunları arasında yer alan trafik kazalarını önlenmeyi ve daha bilinçli nesiller yetiştirmeyi amaçlayan Trafik Dedektifleri Projesi’ni, tüm paydaşlarımızla birlikte, trafik sorununa kalıcı bir çözüm getirmek amacıyla hayata geçiriyoruz. Bugüne kadar 3-17 yaş arasında, yaklaşık 1 milyon 200 bin çocuk ve gence trafik eğitimi vererek Trafik Dedektifi kimlik kartı dağıttık. Çocuklar aracılığıyla ailelerine de ulaşarak bu sayıyı yükselttik. Gelecekte daha az kazanın yaşandığı, daha çağdaş bir ülkede yaşayabilmek için bu gönüllü çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

Öztürk konuşmasında, projenin ilk yılı sonunda hizmete açtıkları www.trafikdedektifleri.com web sitesinden de söz etti; “Hedef kitlemiz, bu siteye büyük ilgi gösterdi. Trafik güvenliği ile ilgili test, animasyon, oyunlara katılarak, makaleleri okuyarak ve yorum yapıp paylaşarak trafik bilinçlerini artırıyorlar. Bundan büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.

Tören radar, motosiklet ve trafik ekibi araçlarından oluşan araç sergisinin gezilmesiyle son buldu.

 

OPET Trafik Dedektifleri Projesi hakkında:

Türkiye’nin önemli sorunları arasında yer alan trafik kazalarını önlenmek için daha bilinçli nesiller yetiştirmeyi amaçlayan ”Trafik Dedektifleri Projesi”, trafik sorununa kalıcı bir çözüm getirmek amacıyla hayata geçiriliyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı (Emniyet Genel Müdürlüğü), Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı,  Polis Eşleri Kaynaşma- Yardımlaşma Derneği (PEKAY) ve OPET ortaklığında uygulamaya alınan proje ile işe ‘çekirdek’ten başlanıyor. Trafik Dedektifleri Projesi; 3 yıl içerisinde Türkiye’nin 81 ilindeki okullarda 3-17 yaş arasındaki 1,5 milyon çocuk ve genç ile dolaylı olarak ailelerine trafik bilinci aşılamayı hedefliyor. Eğitimlere katılan çocuk ve gençlere ‘Trafik Dedektifi’ unvanı verilerek trafik konusunda bilinçli bir davranış modeli geliştirmeleri bekleniyor. 

 

http://www.opet.com.tr

http://www.trafikdedektifleri.com

OPET_TD_Ankara_1.JPG

 

OPET_TD_Ankara_2.JPG

 

OPET_TD_Ankara_3.JPG

 

OPET_TD_Ankara_4.JPG

 

OPET_TD_Ankara_5.JPG

 

OPET_TD_Ankara_6.JPG