Trafik Dedektifleri Trafik Haftası'nda Görev Başındaydı

TRAFİK DEDEKTİFLERİ TRAFİK HAFTASI’NDA GÖREV BAŞINDAYDI!

Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası’da  Opet Trafik Dedektifleri Projesi eğitimleri ve uygulamalarıyla  hız kesmedi.  İzmir- Ödemiş ve Ankara’da gerçekleştirilen eğitimlerin yanında Tokat’ta Trafik Dedektiflerinin bizzat gerçekleştirdiği trafik denetimi oldukça ilgi çekti. 

TRAFİK HAFTASI TRAFİK DEDEKTİFLERİ EĞİTİMİYLE BAŞLADI

Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası, Ankara Mamak’ta bulunan Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kongre Merkezi’nde düzenlenen bir törenle başladı. Törene; Ankara Emniyet Müdürü Kadri Kartal, Emniyet Müdür Yardımcısı Ahmet Canöz, Trafik Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanı Yusuf Avan ve OPET Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi Nurten Öztürk katıldı. Protokol konuşmalarıyla başlayan tören “Karagöz Trafikte” adlı tiyatro oyunuyla devam etti. Trafik konusuna mizahi bir dille gönderme yapan oyunun ardından öğrencilere ‘Trafik Dedektifleri Projesi’ eğitimi verildi.

Ankara Emniyeti Trafik Denetim Şube Müdürlüğü’ne bağlı özel eğitim kadrosu tarafından gerçekleşen eğitim kapsamında çocuk ve gençlerin trafik kurallarını günlük hayatta etkin kullanımları amaçlandı. İnteraktif bir biçimde düzenlenen ve çocuklara eğitim içeriğinde sorumluluk vererek örnek olaylarda rol almalarını sağlayan eğitim, çocuklar tarafından ilgi ile izlendi. Proje için hazırlanan filmler ve eğitim dokümanları çocuklarla paylaşılırken OPET’in maskotu OPEDO da organizasyona renk kattı. Eğitimin ardından ise projede eğitici olarak görev alan polis memurlarına OPET Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi Nurten Öztürk tarafından ‘teşekkür plaketi’ verildi.  

OPET_TD_Ankara_2.JPG

OPET_TD_Ankara_3.JPG

OPET_TD_Ankara_4.JPG

Trafik Dedektifleri  Vali Kılıçlar’ı Ziyaret etti.

 “Trafik Dedektifleri Projesi” kapsamında Trafik Dedektifi unvanını alan 8 çocuk  tüm Trafik Dedektifleri’ni temsilen,  beraberlerinde Trafik Eğitim ve Araştırma Daire Başkanı Yusuf Avan, Trafik Denetleme Şube Müdürü Erdal Onursal, OPET Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi Nurten Öztürk, OPET Ankara Temsil Müdürü Arzu Koloğlu, Kurumsal İletişim Müdürü Ayşenur Aydın’la Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar’ı makamında ziyaret etti. 

Vali Kılıçlar, ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek “Trafik sorununa kalıcı bir çözüm getirmek amacıyla hayata geçirilen bu projeyi kendi projem gibi görüyorum. Projenin başlangıcında biz bile bu kadar etkili bir çalışma olacağını düşünmemiştik. Trafik Dedektifleri Projesi’nin, 3 yıl içerisinde Türkiye’nin 81 ilindeki okullarda 3-17 yaş arasındaki 1,5 milyon çocuk ve genç ile dolaylı olarak ailelerinde trafik bilinci oluşturması büyük bir başarıdır. Ankara’da ise yetmiş bin öğrencimizin bu konuda eğitilmesi gelecekte, şu anki verilere göre, yetmiş bin eğitimli yetişkin demektir. Trafik kazalarında her yıl yaşadığımız can kaybı ve 

yaralanmalar düşünüldüğünde, bu proje geleceğe yapılan önemli bir yatırımdır. Bu anlamda OPET’e de katkılarından dolayı teşekkür ederim” dedi. 

Daha sonra tek tek söz alan küçük trafik dedektifleri, kendi bölgelerindeki trafik sorunları hakkında Vali Kılıçlar’a bilgi verdiler. Özellikle okul güzergâhlarında yaşadıkları trafik işaret ve işaretçilerine ilişkin sorunların giderilmesi için Vali Kılıçlar’dan yardım talep ettiler. Vali Kılıçlar da konu ile ilgili olarak Trafik Şube Müdürüne talimat verdi.

OPET Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi Nurten Öztürk, bu eğitimlerin hedefine ulaşması için okullarda faaliyet gösteren eğitici kulüpler arasında Trafik Kulübü’ne yer verilerek, Trafik Dedektifi unvanını almış olan öğrencileri görevlendirmek suretiyle, burada görev yapacak, bu konuda eğitimli öğretmenleri aktif hale getirmenin de önemli olacağı vurgusunda bulundu. 

 TD_Valilik_2.JPG

TD_Valilik_4.JPG

“OPET TRAFİK DEDEKTİFLERİ” TOKAT’TA TRAFİĞE ÇIKTI  

Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası kapsamında Tokat- Erbaa Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan Opet Trafik Dedektifleri tatbikatında, Trafik Dedektifleri, bugüne kadar öğrendiği bilgilerle trafiği yönetti.

Bugüne kadar bir milyonu aşkın çocuk ve gence ulaşan ‘OPET Trafik Dedektifleri Projesi’ kapsamında, daha önce Trafik Dedektifleri eğitimi almış olan Tokat Fevzi Çakmak İlkokulu’nun öğrencileri ile Tokat Erbaa İlçesi Cumhuriyet Meydanı Dr. Sermet Durmuşoğlu Caddesi’nde, trafik güvenliği tatbikatı yapıldı. Tokat Erbaa’da Trafik Dedektifleri eğitimi alan diğer öğrencilerin de izlediği tatbikatta, Trafik Dedektifleri trafiği kontrol etti ve sorularıyla sürücülerin trafik bilgilerini gözden geçirmelerini sağladı. 

Tokat_TD_1.JPG

Tokat_TD_3.JPG

ÖDEMİŞ’TEKİ ANAOKULU ÖĞRENCİLERİ ARTIK BİRER TRAFİK DEDEKTİFİ

Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası kapsamında İzmir Ödemiş Anaokulu’nda 140 çocuk trafik polisleri tarafından verilen interaktif eğitimin ardından ‘Trafik Dedektifi’ unvanını aldı.

4 ve 5 yaşlarındaki 140 çocuk, interaktif trafik güvenliği eğitiminin ardından kimlik kartlarını alarak ‘Trafik Dedektifi’ oldu. İki ayrı sınıfta düzenlenen teorik eğitimlerin ardından çocuklar okul bahçesinde kurulan trafik pistinde uygulamalı trafik güvenliği eğitimlerine devam etti. Öğrenciler eğitim ardından trafik temalı şiirler okudu sonrasında “Trafik Dedektifleri” şarkısını hep bir ağızdan seslendirdiler. OPET’in maskotu OPEDO’nun da yer aldığı eğitimlerde katılımcılar, OPEDO ile fotoğraf çektirip proje için hazırlanan dansı birlikte gerçekleştirdi.

Odemis_TD_1.JPG

Odemis_TD_2.JPG

Odemis_TD_5.JPG